Energetikai szakreferens

0001.01.01

Közeledik a jogszabályban előírt 2017. júniusi határidő, ameddig az energetikai szakreferenssel megkötött szerződést be kell jelenteni a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) felé.

Mire való az energetikai szakreferens?

  • Nyomon követi az energiafelhasználást,
  • feltárja a hatékonyságjavító lehetőségeket,
  • támogatja az energiamegtakarítást célzó intézkedések megvalósítását, értékelését.

Kinek kell energetikai szakreferenst szerződtetni?

A hatályos jogi szabályozás szerint minden olyan gazdálkodó szervezetnek, amely az elmúlt három év átlagában több energiát használt fel, mint:

  • 400 000 kWh villamos energia vagy
  • 100 000 m3 földgáz vagy
  • 3 400 GJ hőmennyiség.

Miért a FŐGÁZ-t bízza meg a feladattal?

Az ügyfeleket 160 éve szolgáló FŐGÁZ Energetikai szakreferens szolgáltatása magasan képzett, komoly tapasztalattal rendelkező energetikai szakembert biztosít az Ön számára. Ezzel a jogszabályi kötelezettség teljesítésén túl gazdaságosabbá teheti működést, növelheti versenyképességét.

Mi a pontos kötelezettsége, és mivel szankcionálják, ha nem teljesíti?

A kötelezett gazdálkodó szervezetnek legkésőbb 2017. június 30-áig kell be jelentenie a MEKH felé legalább egy, munkajogilag és társasági jogilag független energetikai szakreferense adatait.
Ha a gazdálkodó szervezet 2017. június 30-áig elmulasztja az energetikai szakreferens alkalmazását és a szerződés bejelentést a MEKH felé, akár 3 millió forintig terjedő bírsággal sújtható.

Miben segít az energetikai szakreferens?

Az energetikai szakreferens feladata az energiahatékonysági szemléletmód és energiahatékony magatartásminták meghonosításának elősegítése a gazdálkodó szervezet működésében és döntéshozatalában. Ennek keretében:

  • havi és éves jelentést készít az igénybevételére köteles gazdálkodó szervezet energiafogyasztásának mértékéről és értékeli a fogyasztást a korábbi fogyasztási adatok, beruházások, fejlesztések, valamint egyéb körülmények tükrében;
  • ellátja az energiabeszerzéssel, energiabiztonsággal, energiahatékonysággal kapcsolatos, hatáskörébe utalt feladatokat;
  • javaslatokat fogalmaz meg energiahatékony üzemeltetési megoldásokkal, energiahatékonysági fejlesztési lehetőségekkel kapcsolatban;
  • a MEKH részére adatot szolgáltat a tárgyévet megelőző évi energiafelhasználás mértékéről, valamint a megvalósult energiahatékonysági intézkedésekkel, fejlesztésekkel, üzemeltetési megoldásokkal kapcsolatos energiamegtakarítási adatokról;
  • részt vesz a munkatársak energiahatékonysági szemléletének kialakításában.

Milyen szankciókkal járhat a jogszabályi kötelezettség elmulasztása?

Ha a gazdálkodó szervezet 2017. június 30-áig elmulasztja az energetikai szakreferens alkalmazását és a szerződés bejelentést a MEKH felé, a MEKH 200.000-2.000.000 forintig terjedő bírsággal sújthatja, amely ismételten kiszabható a korábbi büntetés 150 %-ig (maximum 3 millió Ft).

 

További tájékoztatásért és árajánlatért forduljon ügyfélmenedzseréhez!